Antygona streszczenie autor

Pobierz

W utworze ukazany jest też konflikt praw boskich i ludzkich.. Posłuchaj streszczenia tragedii Antygona, która jest lekturą obowiązkową w liceum.. Razem z Ajschylosem i Eurypidesem, z którymi zresztą współzawodniczył w teatralnych igrzyskach, stanowili oni tzw. Wielka Trójkę Greckich Tragików.,,Antygona" oparta jest na micie rodu Labdakidów.Opracowanie "Antygony".. Autor: Sofokles Tytuł: Antygona Forma: tragedia antyczna Data powstania: prawdopodobnie 442 r. p.n.e. Streszczenie: Akcja dramatu trwa jedną dobę, rozpoczyna się przed świtem przed pałacem królewskim w Tebach, gdzie rozmawiają Antygona.Antygona, siostra Polinika, chciałaby pochować brata, jednak to oznaczałoby nieposłuszeństwo wobec króla Kreona.. Tak więc Antygona była zaręczona ze swoim kuzynem.. Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na .Autorem ,,Antygony" jest jeden z trojki najwybitniejszych przedstawicieli teatru greckiego - Sofokles.. Antygona to starożytna tragedia Sofoklesa.. Antygona rozmawia ze swą młodszą siostrą Ismeną.. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich ( Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.Antygona - streszczenie..

"Antygona" - streszczenie szczegółowe ostatnidzwonek.pl, opracowanie i streszczenie lektury.

Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. Epoki.. Akcja rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach.. Antygona w rozmowie ze swoją siostrą Ismeną mówi o zakazie Kreona dotyczacym grzebania zwłok ich brata Polinejkesa, który poległ w bratobójczej walce z Eteokle Akcja dzieje się w Tebach, którymi włada Kreon.. Antygona chce sprzeciwić się rozkazowi Kreona o zakazie grzebania zwłok jej brata, Polinejkesa, uznanego za zdrajcę kraju.. Przedstawicielką sfery sacrum w dramacie jest Antygona.. Polskie przekłady: w 1574 roku (parafraza polska) Jan Walenty Jakubowski (Kraków), w 1853 roku Kazimierz Kaszewski (Warszawa), w 1875 roku Zygmunt Węclewski (Poznań), w 1881 roku Jan Czubek (Kraków), w 1898 roku .Autorzy i filozofowie .. Streszczenie Antygony; Streszczenie Antygony.. Antygona jest chronologicznie ostatnią po Królu Edypie oraz Edypie w Kolonie, częścią tzw. tragedii .Autor ''Antygony'', Sofokles, był jednym z największych tragików w starożytnej Grecji (oprócz niego wymienia się też Eurypidesa i Ajschylosa).Streszczenie Antygony: 1.. Gdy Kreon wreszcie go posłuchał i postanowił uwolnić Antygonę, było już za późno, już los się dokonał..

Jesteś w: Antygona Antygona - streszczenie Autor: Karolina Marlęga Serwis chroniony prawem autorskim.

Antygona dowiaduje się o rozkazie wydanym przez Kreona wcześniej niż jej siostra Ismena, dlatego spotyka się z nią na osobności, aby wyjawić jej swój plan pogrzebania brata nawet wbrew woli władcy.Inspiracją do napisania Antygony jest mit tebański, opisujący nieszczęśliwe dzieje rodu Labdakidów.. Antygona wywołała swoją siostrę Ismenę z pałacu, aby porozmawiać o najnowszych wieściach dotyczących ich braci, którzy zginęli walcząc ze sobą.opracowanie i streszczenie lektury.. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Autor: Getty images.. Rozmowa Antygony z Ismeną.. Antygona i Kreon to równorzędni bohaterowie, tragiczni, ponoszą klęskę.. Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. Komentarze (5) Brak komentarzy Dodaj komentarz.. Twierdzi, że według prawa bogów dusza niepogrzebanego zmarłego nigdy nie zazna spokoju, a zwłoki na pewno zostaną zhańbione.Antygona - streszczenie, streszczenia lektur, opracowania zagadnień na lekcje języka polskiego i studia.. Antygona w Nowym Jorku Janusza Głowackiego to sztuka napisana w 1992 roku..

4.10.2011 ...Antygona - streszczenie; Charakterystyka Antygony; Charakterystyka Kreona; Inne materiały.

Antygona po tym, jak pochowała jednego ze swoich braci, którego uznano za zdrajcę, zostaje skazana na śmierć, ponieważ zrobiła to wbrew woli władcy.Posłuchaj streszczenia lektury.. Jest gotowa oddać życie za to, co dla niej święte.Sofokles, autor Antygony, jest jednym z najwybitniejszych tragików antycznej Grecji.. poleca 85 % .. Autor MacuKaczor.. Tytuł: Antygona - powstanie w 442 p.n.e.; wystawiana między 442 a 440 p.n.e., gdy Sofokles miał już ponad 50 lat.. Prologos Antygona, przed świtem, spotyka się ze swoją młodszą siostrą Ismeną i informuje ją o rozkazie, który wydał władca.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona - strona 3.. Z miłości do brata chce go pogrzebać mimo zakazu Kreona.Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e.. Motywy literackie.. Prologos: Rozmowa Antygony z Ismeną.. Antygona wywołała swoją siostrę Ismenę z pałacu, aby porozmawiać o najnowszych wieściach dotyczących ich braci, którzy zginęli walcząc ze sobą.. Antygona a prawo ludzkie Właściwie sprowadza się to do jednego konfliktu: prawo boskie a prawo ludzkie.. Antygona uważa, że człowiek nie ma prawa mieszać się w sprawy bogów, ingerować w sferę pozaziemską..

Po zwycięskiej bitwie wydał on zakaz grzebania ciał wodzów wrogiej armii.Antygona - streszczenie.

Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona - strona 2.. 12.10.2011 (19:31) Nom i to jest streszczenie chociaż z tego coś rozumie bo ja przeczytałam 5 stron Z ksiązki to nic z tego nie wiedziałam a raz przeczytałam streszczenie to juz wiem o co kpw.. Lektury, wiersze lub.. Śmierć Antygony pociąga za sobą śmierć Hajmona, ta z kolei powoduje śmierć Eurydyki.Sofokles - Antygona - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury, streszczenie, problematyka, czas i miejsce akcji, rozwój teatru w starożytnej Grecji, cechy tragedii klasycznej, jak wyglądał teSofokles - Antygona - streszczenie krótkie - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury.. Autor: Sofokles Tytuł: Antygona Forma: tragedia antyczna Data powstania: prawdopodobnie 442 r. p.n.e. Streszczenie: Akcja dramatu trwa jedną dobę, rozpoczyna się przed świtem przed pałacem królewskim w Tebach, gdzie rozmawiają Antygona.2.. Autorzy.. Warto też dodać, że żoną Kreona była Eurydyka, a ich syn - Hajmon - był narzeczonym Antygony.. Autor nawiązując do tekstu Antygony Sofoklesa, opisuje starania trójki bezdomnych przyjaciół, którzy chcą pochować swego zmarłego kolegę.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona - strona 4.. Przed skutkami takiej decyzji ostrzega go wieszcz, Tyrezjasz.. Kreon - jako władca ma prawo wymagać respektowania wydawanych przez niego rozkazów oraz domagać się szacunku ze strony mieszkańców Teb.. Akcja utworu rozpoczyna się przed świtem, zaraz po nocy, podczas której miało miejsce oblężenie miasta.. Sprawując rządy demokratyczne, musi przychylać się do zdania ogółu i zasięgać opinii przedstawicieli ludu - Rady Starców.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona - strona 5.. Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. Powstała na podstawie mitów tebańskich i opisuje historię walki o władzę.. Antygona (siostra Eteoklesa i Polinejkesa) żali się swojej młodszej siostrze Ismenie z powodu nieszczęść, jakie spadają na ich ród.. Antygona została napisana przez Sofoklesa w 442 r. p.n.e. To idealny przykład starożytnej tragedii, której .Antygona opowiada o konflikcie tytułowej bohaterki z jej wujem, Kreonem, władcą Teb.. To ona broni praw człowieka do godnego pochówku, od którego zależy jego los po śmierci..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt