Polska nazwa " renesans " jest tłumaczeniem włoskiego "rinascita" i francuskiego "renaissance", co znaczy odrodzenie.. Przemyślany, regularny plan miał być realizacją idei "miasta idealnego".. Do poglądów Epikura nawiązywał w początkowym okresie humanizm renesansowy.Renesans, odrodzenie - epoka w historii kultury europejskiej, obejmująca przede wszystkim XVI wiek, określany często jako "odrodzenie sztuk i nauk" oraz koncepcja historiozoficzna odnosząca się do historii kultury włoskiej od Dantego do roku 1520.. Renesans jako koncepcja historiozoficzna Jacoba Burckhardta, pewien wzorzec do .Nazwą tą, jako terminem historyczno-literackim, posłużyli się świadomie dopiero uczeni XIX w., określając nią zjawisko odrodzenia literatury antycznej i odnowienia studiów starożytnych w czasach panowania francuskiego władcy Franciszka I ().Renesans to również okres odrodzenia nauki i sztuki.. Nowe, humanistyczne idee szybko dotarły do pozostałych krajów europejskich.. Książka od wielu lat funkcjonuje jako niezastąpione kompendium dla polonistów, nauczycieli i pracowników nauki.. Dawniej nazywany "ojcem poezji polskiej" (gdy nie pamiętano poetów średniowiecza, takich jak Władysław z Gielniowa), dziś - "poetą egzystencji" (w swoich utworach .schyłek Odrodzenia przypada na lata 80.. Również w literaturze renesansu dominowali włoscy artyści..
Ogólna charakterystyka epoki.
Termin ten nie jest jednoznaczny.. Wydarzenie to wpłynęło na szybkość przekazu idei i myśli.Renesans (Odrodzenie) Osobny artykuł: literatura polska - renesans.. Za prekursora uważa się .W literaturze renesansowej można zauważyć mnóstwo wzorców przejętych z kultury antycznej.. Tren - pieśń lamentacyjna wyrażająca żal z powodu czyjejś śmierci, rozpamiętująca czyny i myśli zmarłej osoby, chwalące jej zalety i zasługi.humanizm - prąd umysłowy i kulturalny okresu Odrodzenia, stawiający człowieka w centrum zainteresowania nauki i sztuki, przeciwstawiający się filozofii scholastycznej i kulturze średniowiecznej reformacja - ruch religijno-społeczny zapoczątkowany w XVI wieku w Niemczech przez Marcina Lutra, który dążył doPublicystyka w dobie odrodzenia.. Odrodzenie pojawiło się we Włoszech w XIV wieku i trwało do początku XVI wieku.. Przeważał wtedy w sztuce nurt plebejsko-mieszczański, który najsilniej wyrażał tendencje antyfeudalne, jednak humanizm i reformacja nie stanowiły już żywych idei w utworach.Epoka renesansu zwana jest także "odrodzeniem".. Prąd myślowy, który stał się modny i ważny w renesansie, określił kulturę tej epoki.. Intencją jest odłożenie na bok improwizacji i eksperymentów, które przejawiały się w okresie renesansu, przy jednoczesnym promowaniu porządku i uregulowaniu gramatyki i ortografii.Humanizm..
Przyczyny odrodzenia: • wyprawy krzyżowe.
Terminem tym, wprowadzonym przez wybitnego szesnastowiecznego włoskiego malarza, architekta i pisarza Georgio Vasariego, historycy określają okres w dziejach kultury europejskiej .Charakterystyka Odrodzenia w Europie i w Polsce (czas, czynniki kształtujące nową epokę, idee, przedstawiciele).. W pozostałych krajach Europy początki renesansu przypadają na XV-XVI w. Geograficzna bliskość do świata starożytnego umożliwiła stosunkowo szybkie poznanie sztuki i literatury Greków i Rzymian.. W innych krajach Europy, w tym w Polsce, II poł. XV wieku i cały XVI do lat 30-tych XVII wieku.Renesans - główne cechy i charakterystyka epoki odrodzenia 18 mar, 09:35 .. Renesans - literatura.. Renesans oznacza odrodzenie kultury antycznej, odnowienie jej ideałów.- Mikołaj Rej - zyskał miano "ojca literatury polskiej"; jego najsłynniejszy utwór to: "Żywot człowieka poczciwego" - ma charakter parenetyczny.. Główną cechą humanizmu - którego nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa homo (człowiek) - jest antropocentryzm, czyli skupienie zainteresowań filozoficznych na człowieku i uczynienie go wartością nadrzędną wobec wszystkich .Literatura odrodzenia Polskimi pionierami epoki renesans byli dyplomata Jan Długosz i Kallimach (który zbiegł z Włoch przed policją papieską)..
Zaczęto wprowadzać do literatury nowe przekonania.Odrodzenie.
"Przedwiośnie" jest powieścią polityczną Stefana Żeromskiego.. Oryginalność i wysoki poziom dzieł architektury i sztuki polskiego renesansu czyni z nich istotny fragment europejskiego dorobku epoki odrodzenia.Scharakteryzuj najpopularniejsze gatunki piśmiennictwa antycznego.. • wynalezienie druku.. Za literaturę przełomu uznać należy także twórczość bakałarzy krakowskich - najczęściej studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego lub zakonników, którzy na zamówienie drukarzy przekładali na polski popularne dzieła łacińskie.Literatura Odrodzenia Podstawowy podręcznik adresowany do studentów kierunków humanistycznych szkół wyższych.. Odro .Cechy architektury odrodzenia znalazły swój szczególny wyraz w starannym zaprojektowaniu całego miasta - Zamościa.. XVII wieku.. • odkrycie Ameryki.. Nazwa.. Więcej » Więcej »Nazwą tą, jako terminem historyczno-literackim, posłużyli się świadomie dopiero uczeni XIX w., określając nią zjawisko odrodzenia literatury antycznej oraz odnowienia studiów starożytnych.Charakterystyka odrodzenia.. W literaturze polskiej okresu renesansu (ok. ) dochodzi do zmiany jakościowej: obok tematyki religijnej, która dominowała w poprzedniej epoce, coraz wyraźniej zauważalna jest twórczość podejmująca problematykę świecką.Ta literatura ma na celu wzmocnienie struktur myślicieli starożytnej Grecji i Rzymu..
Kolebką odrodzenia były Włochy gdzie w XIV wieku narodziła się myśl humanistyczna.
Najbardziej popularnym i ważnym gatunkiem piśmiennictwa antycznego był epos.. Iliada i Odyseja eposy Homera powstały w VIII w.pn.e opowiada o wydarzenaich rozgrywajacych się w ciagu 50 dni dziesiatego roku oblężenia Troi przez Greków.Odyseja druga z epopei Homera opowiada o powrocie dodomu, rodzinnej Itaki Odyseusza.Epoka odrodzenia ożywiła na nowo sztukę starożytną i związany z nią styl klasyczny; mówiąc o klasycyzmie renesansowym mamy na myśli takie kierunki w literaturze i w sztuce, które mają charakter nawrotu do antyku, tj. zachowanie harmonii, prostoty i przejrzystości kompozycji, jej regularność, symetria i linearność, statyka .W renesansie zasłużoną sławę zyskały pieśni Jana Kochanowskiego-zbiór 50 utworów razem składających się na obraz światopoglądu człowieka odrodzenia.. Jak wcześniej wspomnieliśmy, odrodzenie oznaczało powrót do kultury antyku oraz zainteresowanie rodzajami i gatunkami literatury antycznej.. Czerpanie z antyku.. Książki, które dotąd były prawie niedostępne i nieosiągalne ze względu na ich cenę, stały się dobrem powszechnym.. Ukazało się w 1924 roku, a więc zaledwie kilka lat po odzyskaniu niepodległości przez Polskę.. Jednym z głównych związków literatury odrodzeniowej z antykiem jest sięganie do filozofii antycznej: stoickiej i epikurejskiej.. Renesans , inaczej odrodzenie, złoty wiek to epoka w dziejach kultury europejskiej, trwająca : we Włoszech od XIV do początków wieku XVI, a od XV wieku do połowy XVII wieku w krajach Europy zachodnie, północnej i środkowej.. Odrębne opracowanie epoki z układem krzyżowym materiału, co oznacza, że w rozdziałach poświęconychposzczególnym dziedzinom i odmianom genologicznym znalazły się portrety najwybitniejszych pisarzy Odrodzenia - Mikołaja Reja, Andrzeja Frycza Modrzewskiego czy Szymona Szymonowica.Koncepcje naprawy Polski w Przedwiośniu.. Jan Kochanowski (ur. 6 czerwca 1530 w Sycynie koło Zwolenia, zm. 22 sierpnia 1584 w Lublinie) - wybitny poeta polski epoki renesansu, sekretarz królewski.. skutki odkryć: • wzbogacenie się miast na szlakach handlowych (Wenecja)Przedstawiciele Odrodzenia.. To jeden z działów piśmiennictwa poświęcony przedstawianiu tematyki aktualnej, to znaczy takiej, która w danym czasie porusza i interesuje społeczeństwo np.: polityka, kultura, obyczaje itp.Renesans po Średniowieczu Teresy Michałowskiej i Młodej Polsce Artura Hutnikiewicza jest kolejnym tomem z serii syntez akademickich Wielkiej Historii Literatury Polskiej tym razem w miękkiej oprawie.. Oba terminy odpowiadają francuskiemu słowu "reneissance".. Jako epoka w historii kultury renesans obejmuje wiek XV i XVI, lecz jego granice czasowe nie są jasno ustalone.. Utwór prezentuje wzorzec poczciwego człowieka, którym jest szlachcic ziemianin.Szczegółowy opis epoki.. Odrodzenie 1506 - 1622 - epoka odkryć.. Jest to widoczne szczególnie w literaturze tamtego okresu, która pełnymi garściami czerpała z popularnych w antyku form literackich.One są więc uważane za kolebkę odrodzenia.. Sztuka renesansowa..