Przystosowanie komara do pasożytniczego trybu życia

Pobierz

tylna przyssawka ułatwiająca przytwierdzenie się pijawki do żywiciela; przednia przyssawka umożliwiająca pijawce pobieranie pokarmu; szczęki zaopatrzone w liczne ząbki, umożliwiające przecięcie powłok skórnych żywiciela; silnie umięśniona gardziel i przełyk pełniące funkcję aparatu ssącego; gromadzenie krwi w .Przystosowanie pijawki do pasożytniczego trybu życia-rozwiń pisemnie (max.5zdań).. Obecność odpowiednich narządów czepnych umożliwiających przymocowanie pasożyta do ciała żywiciela, np. u tasiemca przyssawki i haczyki.. Odpowiedni kształt ciała pozwalający na łatwiejsze usadowienie się w organizmie żywiciela, np. spłaszczone grzbietobrzusznie ciało płazińców (tasiemca, motylicy wątrobowej).. pijawka lekarska.. b) Odpowiedni kształt ciała pozwalajacy na łatwiejsze usadowienie się w organizmnie żywiciela, np. spłaszczone grzbietobrzusznie ciało płazińców (tasiemca, motylicy wątrobowej).ADAPTACJA ORGANIZMÓW DO PASOŻYTNICZEGO TRYBU ŻYCIA a) Obecnosc odpowiednich narządów czepnych umożliwiających przymocowanie pasożyta do ciała żywiciela,np.. kat D (Cele wymagające problemowego stosowania wiadomości.). Do płazińców pasożytniczych należą na przykład przywry.Ramiona napędzają pożywienie do otworu gębowego, prowadzącego do jamy chłonąco-trawiącej.. u tasiemca przyssawki i haczyki.. Przystosowanie budowy do pasożytnictwaADAPTACJA ORGANIZMÓW DO PASOŻYTNICZEGO TRYBU ŻYCIA a) Obecnosc odpowiednich narządów czepnych umożliwiających przymocowanie pasożyta do ciała żywiciela,np..

Jest to przystosowanie do pasożytniczego trybu życia.

1. komar pospolity 2. kanianka pospolita 3. pijawka lekarska A. budowa narządów gębowych umożliwiająca nakłuwanie tkanek żywiciela i wysysanie płynów z jego ciała B. obecność w przewodzie pokarmowym licznych uchyłków, które pozwalają na gromadzenie pokarmu C. wytwarzanie ssawek, którymi pasożyt pobiera wodę i substancje pokarmowe z tkanek żywicielaPrzystosowując się do pasożytniczego trybu życia nie wykształciły: - niektórych narządów zmysłów (oczu, narządu równowagi) - ubarwienia ciała (w dużym stopniu) - układu pokarmowego (niektóre, np. tasiemce) Pasożyty te natomiast wykształciły dodatkowo: - narządy czepne - komórki receptorowe zmysłów ułatwiające odnalezienie i penetrację gospodarza (u larw) - powłokę ciała przystosowaną do pobierania pokarmu, a jednocześnie chroniącą przed enzymami trawiennymi .Każdy proglotyd ponadto posiada własne narządy wydalnicze typu protonefrydialnego.. Wymień ( na przykładach ) przystosowania pasożytów zewnętrznych do pasożytniczego trybu życia..

3.Są to organizmy doskonale przystosowane do pasożytniczego trybu życia.

Dlaczego przed wyjazdem do krajów tropikalnych musimy poddać się szczepieniom przeciw chorobom tam występującym?Plik przystosowanie płazińców do pasożytniczego trybu życia.pdf na koncie użytkownika nicklasjoergensen90 • Data dodania: 28 lis 2018 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Połącz nazwę pasożyta z przystosowaniem do pasożytniczego trybu życia.. Płazińce (np. tasiemiec) tak bardzo przystosowały się do pasożytniczego trybu życia iż utraciły układ pokarmowy.. Innymi przystosowaniami do życia wewnątrz organizmu żywiciela, jest obecność nabłonka odpornego na działanie enzymów trawiennych.. Pasożyty żyjące w jelicie czerpią pokarm bezpośrednio przez powłoki ciała, dlatego mają zredukowany przewodu pokarmowego.. u tasiemca przyssawki i haczyki.. Opisz przystosowanie glisty ludzkiej do pasożytniczego trybu życia.Wypisz poznane przywry i tasiemce i ich przystosowanie do pasożytniczego trybu życia.. PŁAZIŃCE: Przystosowanie do pasożytnictwa: organy czepne, odporność naskórka na działanie enzymów trawiennych, taśmowate, silnie spłaszczone ciało, zredukowane narządy zmysłów.ADAPTACJA ORGANIZMÓW DO PASOŻYTNICZEGO TRYBU ŻYCIA a) Obecnosc odpowiednich narządów czepnych umożliwiających przymocowanie pasożyta do ciała żywiciela,np..

3.Przystosowanie tasiemca do pasożytniczego trybu życia-rozwiń pisemnie (max.

tkankach i narządach żywiciela.. Komar pospolity B. Pijawka lekarska C. Kanianka pospolita 1.. Płazińce pasożytniczo oddychają beztlenowo.. Uczeń: • Przewiduje skutki zakażenia się tasiemcem.. 2009-04-11 15:51:07; W jaki sposób rośliny przystosowały się do życia w warunkach pustynnych ?. 2010-03-24 18:37:30; W jaki sposób tasiemce przytosoWały sie do pasożtniczego trybu życia 2009-04-28 14:54:18Obojnactwo jest sposobem na zwiększenie prawdopodobieństwa, że dojdzie do zapłodnienia.. Tasiemce nie posiadają układu pokarmowego, który uległ redukcji.. Ponieważ formy dorosłe żyją w jelicie żywiciela, wykorzystują to czerpiąc pokarm całą powierzchnia ciała właśnie z jelita.Połącz nazwę pasożyta (A-C) z przystosowaniem do pasożytniczego trybu życia (1-4).. Pasożyty zewnętrzne wykształciły mechanizmy przyczepiania się do ciała żywiciela.. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.. A. wytwarzanie ssawek, którymi pasożyt pobiera wodę i substancje pokarmowe z tkanek żywiciela .. Ich budowa jest ściśle przystosowana do warunków życia wewnątrz ciała .Przystosowania płazińców i obleńców do pasożytniczego trybu życia.. Obecność w przewodzie pokarmowym licznych uchyłków, które pozwalają na gromadzenie pokarmu..

• Potrafi scharakteryzować przystosowania tasiemców do pasożytniczego trybu życia.

Uzasadnij istnienie równowagi w układzie pasożyt-żywiciel.. Polecenie 4.1Opisz przystosowania komara do pasożytnictwa.Polecenie 4.2Opisz zależności międzygatunkowe, jakie łączą człowieka i stonkę ziemniaczaną, stonkę i ziemniaka.Polecenie 4.3Zinterpretuj zależności antagonistyczne pokazane na ilustracji.Połącz nazwę pasożyta z przystosowaniem do pasożytniczego trybu życia.. b) Odpowiedni kształt ciała pozwalajacy na łatwiejsze usadowienie się w organizmnie żywiciela, np. spłaszczone grzbietobrzusznie ciało płazińców (tasiemca, motylicy wątrobowej).Uczeń: • Klasyfikuje tasiemce ze względu na ich budowę.. b) Odpowiedni kształt ciała pozwalajacy na łatwiejsze usadowienie się w organizmnie żywiciela, np. spłaszczone grzbietobrzusznie ciało płazińców (tasiemca, motylicy wątrobowej).Przystosowanie organizmów do pasożytniczego trybu życia .. lub, w którym bytuje organizm pasożytniczy należący do innego gatunku.. Kierunki adaptacji morfologicznych prowadzą do: przebudowy narządów istniejących u form wolno żyjących, ale blisko spokrewnionych; uwstecznienia narządów połączonego z utratą dotychczasowych funkcji; całkowitego zaniku niektórych .Każdy rodzaj pasożytnictwa wymaga przystosowania się pasożyta do odmiennego środowiska życia lub specyficznych cech gospodarza.. • Proponuje sposoby zapobiegania zarażeniu się tasiemcem.1.Wymień ( na przykładach ) przystosowania pasożytów wewnętrznych do pasożytniczego trybu życia.. Wytwarzanie ssawek, którymi pasożyt pobiera wodę i substancje pokarmowe z tkanek żywiciela.. u endopasożytów redukcji ulegają również narządy zmysłów oraz narząd ruchu.Opracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych.. artban.Ze względu na to, że przystosowania do pasożytniczego trybu życia rozwinęły się na płaszczyźnie wszystkich podstawowych czynności organizmu, przyjęto rozróżniać 3 rodzaje adaptacji, tj. morfologiczne, fizjologiczne oraz te, które zachodzą w cyklach rozwojowych pasożyta.. 2009-04-11 15:51:07 opisz przystosowanie płaźińców do pasożytniczeko trybu życia 2009-04-29 18:58:00 wymień trzy przykłady przystosowania tasiemca do pasożytniczego trybu życia 2010-03-29 17:17:16Wypisz poznane przywry i tasiemce i ich przystosowanie do pasożytniczego trybu życia.. u tasiemca przyssawki i haczyki..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt