Antygona jako postać tragiczna rozprawka

Pobierz

Pierwszym argumentem potwierdzającym tezę jest to, że nad losem Labdakidów ciążyło Fatum.. Także i na jego tułaczkę można spojrzeć jako na ciekawe przeżycie .Antygona - postać tragiczna Przykładem postaci tragicznej jest Antygona, która musi dokonać wyboru między dwoma racjami, z których obie są równie ważne i sprzeczne ze sobą.. Tytułowa bohaterka kierowała się prawem boskim, a Kreon zasadą, że zdrajcę należy ukarać.. Jest jej przeznaczone cierpienie, katastrofa.. Córka Edypa, wybiera działanie w zgodzie z sumieniem, lecz wbrew zarządzeniu władcy: pomimo zakazu, wydanego przez panującego w Tebach jej wuja Kreona, dokonuje pochówku poległego w wojnie brata.. Bohaterka w swym życiu nie doznała ani odrobiny szczęścia.. Gdy Edyp dowiedział się o tym popełnił samobójstwo i zginął w złej sławie.Antygona wybiera nakaz religijny, postanawia pogrzebać zwłoki Polinejkesa, za co spotyka ją kara śmierci.. Antygona to młoda dziewczyna.. Antygona wie o tym, podkreśla, że jest "klątwą brzemienna" i pokornie godzi się na swój los, nie walczy tak jak Edyp, jej ojciec.. Zauważ, że tragizm Edypa jest inny, nie ma swojego źródła w konflikcie tragicznym!. Jako niemowlę został porzucony w górach, ponieważ wyrocznia ostrzegła króla tebańskiego, że zostanie zabity z ręki własnego syna, który następnie ożeni się z jego małżonką, a swoją matką, Jokastą.Balladyne można nazwać postacią tragiczną ponieważ dążyła do własnych celów jak to sie mówi po trupach.Chodzi o to że Balladyna miała siostre Aline z która były się o rękę księcia Kirkora i miały zbierać w lesie maliny ta która najwięcej nazbiera miała byc jego żona a że Alina zebrała więcej niż Balladyna to zabiła Aline.Potem dążąc do swego wyznaczonego celu .Antygona - Motyw miłości Uczucie pomiędzy Antygoną i Hajmonem jest na tyle silne, że nawet rozkaz króla nie jest w stanie stanąć jej na przeszkodzie..

- Antygona jako postać heroiczna.

Myślę, że każdy z nas stawał lub stanie kiedyś przed wyborem.Będę starała bronić tezy, że Antygona to postać tragiczna.. Najpierw Edyp zabił swojego ojca, Lajosa i żeni się z wdową po Laosie, czyli z własną matką.. RADA 3:Antygona - córka Edypa, która kierując się bożymi i ludzkimi prawami, według których pogrzeb przysługuje każdemu człowiekowi, decyduje się wbrew woli Kreona - króla Teb, pochować zwłoki brata - Polinika.. Według Arystotelesa warunkiem tragizmu jest wina tragiczna (hamartia).Antygona opowiada o konflikcie tytułowej bohaterki z jej wujem, Kreonem, władcą Teb.. Po wnikliwej lekturze i analizie można stwierdzić, ze posiada on cechy, które takim człowiekiem pozwolą go nazwać.. Kreon jest inny, ponieważ jego walka z Antygonem prowadzi go i wielu innych do ich ruiny i .Konflikt tragiczny w Antygonie opiera się na problemie: które prawo jest ważniejsze, naturalne (boskie) czy umowne (ludzkie)?. Gdy Edyp dowiedział się o tym popełnił samobójstwo i zginął w złej sławie.Antygona i Kreon jako bohaterowie tragiczni - rozprawka..

postawa odważna - Antygona jako postać tragiczna.

I czy człowiek może wydawać zakazy niezgodne z tym pierwszym.. Kreon był władcą Teb, objął władzę po śmierci Eteoklesa.. Bohaterowie pochodzą z wysokiego rodu, o wysokiej pozycji.. W utworze ukazany jest też konflikt praw boskich i ludzkich.. 7.Antygona jako kochająca siostra, wierna prawu boskiemu, czuje się zobowiązana do pochowania i uczczenia zwłok brata, Polikejnesa.. Pierwszym argumentem potwierdzającym tezę jest to, że nad losem Labdakidów ciążyło Fatum.. Kreon, Antygona, Ismena, Hajmon i Eurydyka należą do rodziny królewskiej.. sprzeczność dwóch racji - każdy wybór niesie za sobą konsekwencje; wywołanie współczucia i litości u czytelnikówPrzede wszystkim Antygona to kobieta pochodząca z przeklętego rodu Labdakidów, więc i na niej ciąży klątwa bogów.. Antygona, wybrała zgodnie ze swoim sumieniem prawo boskie i poniosła za to śmierć.W następstwie tych wszystkich zdarzeń Antygona wiesza się na chyście, chcąc uniknać cierpienia.. Antygona wie o tym, że jeśli pochowa brata to wejdzie w konflikt z prawem państwowym, gdyż król Kreon zabronił pod karą śmierci pochować Polikejnesa, uznając go za zdrajcę.Tragizm może być rozumiany jako sytuacja bez wyjścia.. Stanęła w sytuacji, w której musi dokonać wyboru, ale każdy wybór przyniesie jej klęskę, dlaczego?Będę starała bronić tezy, że Antygona to postać tragiczna..

Będzie musiał za nie zapłacić.Przydatność 65% Antygona i Kreon to postacie tragiczne - rozprawka.

Odpowiedź na pytanie czy Skawiński jest postacią tragiczną wydaje się pozornie być łatwą.. Rozprawka.. Jednak odnosi zwycięstwo moralne, Kreon triumfuje tylko pozornie, odnosi zwycięstwo tylko na ziemi.. Pochodzi ona z przeklętego rodu Labdakidów, była owocem kazirodczego związku Edypa z własną matką.Dramat autorstwa Sofoklesa pt. Antygona poświęcony jest opisowi sporu pomiędzy Antygoną a Kreonem - władcą Teb.. Od początku wiedziała, że tak właśnie powinna postąpić dobra i kochająca siostra.miłość - Odyseusz, Penelopa, Orfeusz, Antygona przyjaźń - Achilles poświęcenie - Antygona, Prometeusz To, że jedna postać może zostać przyporządkowana kilku kolejnym wartościom, skutecznie przeciwdziała streszczaniu jej losów (należy wybrać tylko niezbędne informacje), a także pomaga uzyskać spójność.. Powodem konfliktu stał się wprowadzone przez Kreona zakaz… Antygona jako postać tragiczna - plan rozprawki.Antygona mogła pochować brata i zapłacić życiem za złamanie zakazu Kreona, mogła też uszanować prawo państwowe i narazić się na wyrzuty sumienia i karę bogów.. Antygona po tym, jak pochowała jednego ze swoich braci, którego uznano za zdrajcę, zostaje skazana na śmierć, ponieważ zrobiła to wbrew woli władcy.Antygona jest szlachetną i odważną dziewczyną, bo chociaż wiedziała o konsekwencjach czynu, który postanowiła popełnić wbrew woli władcy, ani przez chwilę nie zawahała się..

Prawa odwieczne, boskie stawia ponad prawa, które ustanawia śmiertelny władca.ANTYGONA postać tragiczna.

Ironia tragiczna - Im Kreon jest bardziej konsekwentny, i rzetelniej wypełnia swoje obowiązki jako władca, tym szybciej zbliża się do katastrofy.. Konflikt(tragiczny) między jednostką a władzą, oraz między sumieniem a prawem.Jako przykłady bohaterów tragicznych mogą służyć "Antygona" i "Król Edyp" Sofoklesa.. Warto zwrócić uwagę, że odpowiedź Sofoklesa jest głosem osoby pobożnej.Przydatność 65% Antygona i Kreon to postacie tragiczne - rozprawka.. Jednym z tych elementów jest tragiczny bohater, bohater, który wydaje się być nieszczęśliwy i przeznaczony na zagładę.W tej sztuce Antigone jest jednym tragicznym bohaterem, gdy ślepo dąży do sprawiedliwości.. "Antygona" jest to utwór napisany przez genialnego starożytnego tragika zwanego Sofoklesem.Kreon i Antygona to główne postaci literackie, które występują w antycznej tragedii Sofoklesa pt. "Antygona".. Hajmon nie waha się popełnić samobójstwa widząc martwą ukochaną.Tragizm - kategoria estetyczna, oznaczająca konflikt równorzędnych wartości moralnych, w wyniku którego jednostka, działająca świadomie w imię wielkiego i szlachetnego celu, jest skazana na klęskę.Starcie równorzędnych racji moralnych (konflikt tragiczny) powoduje nieuchronną klęskę jednostki szlachetnej (zasadnicza cecha dramatu antycznego i klasycznego).Plik rozprawka antygona i kreon to postacie tragiczne.txt na koncie użytkownika lovekoto • Data dodania: 30 mar 2016 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.. Najpierw Edyp zabił swojego ojca, Lajosa i żeni się z wdową po Laosie, czyli z własną matką.. Zakazuje pogrzebać ciała Polinika, traktuje to jako zdradę, złamanie prawa, które wprowadził.5..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt